Jak prosadit změnu?

Poslední dobou mám problém v práci s tím, že se mi špatně daří prosadit změny. Nevím jestli je to ve mně, ale velmi silně pociťuji odpor okolí ke změnám…

Zjišťuji, že logické důvody zpravidla vůbec nestačí, a vstupuje tak do hry umění komunikace. Při logicky podložených faktech mne fakt ale nebaví někoho přesvědčovat ještě všelijakými jinými způsoby. Abych změnu prosadil musím vést dlouhé diskuse, pochopit protinázor, změnu zavést pomalu, aby ji dotyčný dokázal vstřebat, atd. A jelikož mi trpělivost a čas dochází, chtěl bych se uchýlit až k diktátorskému způsobu řízení, které je pro mne v tu chvíli asi jediné řešení.

Okolí se mění a my se musíme měnit také. Velmi s touto myšlenkou souhlasím, ale představme si to v extrémním případě, že se změna děje pořád. Pak zaběhnuté procesy jsou už změněné procesy, naše best-practicies už jsou defacto new-practicies… V malé firmě to asi bude jen malý problém, ale co velká korporace? Představme si zásadní změnu obchodního procesu. Takový projekt může trvat i 3 roky. Ale za tu dobu již vznikne tolik požadavků na změnu, že dojde k dalšímu přeplánování a kdy teda bude hotovo … ?

Abych to shrnul, tak změny se dělat musí. Jejich periodicita by však měla procházet nejen cyklem změny, ale také odladěním a hlavně využitím. Pokud další změna nastává již v rané fázi využití, pak jen budeme ladit novinky a nikdy náš optimalizovaný proces nevyužijeme naplno.

Zatím jsem tedy ve fázi, kdy chci pracovat na tom, abych změny dokázal elegantně a rychle prosadit. Věřím, že úspěšná firma dnešní doby je taková firma, která dokáže změny rychle zapracovat a přizpůsobit se okolnímu prostředí. Právě toto by měla být ta nejsilnější konkurenční výhoda.

Kdo chce zabít změnu
O víkendu jsem si pořídil knihu: Kdo chce zabít změnu?
Stála 20,-Kč v Levnýchknihách. Mám ji na záchodě, tak jsem zvědav jak rychle to přečtu (je to prý na 2 hoďky). Pak dám zpětnou vazbu pod tento článek :)